Šaty na svadbu – 10 Tipov: Ako vybrať dokonalé svadobné šaty

Aké spoločenské šaty na svadbu sú vhodné a ktoré zasa naopak vôbec? Aká je správna dĺžka šiat a môžem si obliecť aj čierne šaty? Ktoré materiály sú absolútne „faux pas“ a na svadbu vôbec nepatria?

Tieto otázky a určite aj množstvo podobných si kladie každá žena, ktorej záleží, aby bola na svadbe vhodne a správne oblečená.

Určite je to veľmi dôležité, nie len pre danú ženu, ale hlavne pre nevestu a ženícha, ktorí si určite nezaslúžia, aby bol niekto na ich svadbe nevhodne oblečený. 

Aj keď sa to možno nezdá, no obliecť sa naozaj vhodne, dá občas zabrať. Možno aj preto, že máme na výber naozaj obrovské množstvo šiat a ženy trávia hodiny a hodiny za počítačom aby si vybrali tie naj.

A v snahe dosiahnuť dokonalý vzhľad sa ako svadobný hosť často dopúšťame módnych prešľapov.

Toto je 10 vecí, ktoré by ste si na svadbu nikdy nemali obliecť:

1. BIELA

Najhlavnejšie a najdôležitejšie pravidlo, ktoré každý dobre pozná, no aj tak sa nájdu ženy, ktoré si biele šaty naozaj oblečú. 

Noseniu bielej by si sa mala za každú cenu vyhnúť. To zahŕňa aj krémovú, maslovú, sivobielu alebo akúkoľvek farbu, v ktorej prevláda biela.

Ak uprednostňuješ bielu, vyber si napríklad svetlé pastelové farby, aby bol medzi tebou a nevestou väčší kontrast.

dlhe saty na svadbu
Spoločenské šaty na ramienka - 88€

2. ČIERNA

Toto je stále taká „nevyriešená oblasť“. Môžem si obliecť čierne šaty na svadbu alebo nie? Môj názor je taký, že ak zvolíš vhodné, elegantné a niečím zaujímavé čierne šaty, nie je na tom nič zlé.

Čierna farba sa už dávno neberie iba za nejakú pochmúrnu či vhodnú len na pohreb. Ak takýmto čiernym šatám zvolíte topánky v žiarivej farbe alebo iné doplnky, určite tým nikoho neurazíte.

3. PRÍLIŠ ODHAĽUJÚCE ŠATY NA SVADBU

  • Šaty a sukne by mali mať dĺžku približne po kolená alebo jemne nad kolená
  • Nie je vhodné, aby spodné prádlo alebo teda ramienka podprsenky boli vidieť
  • Vyhnite sa hlbokým výstrihom
  • Vyhnite sa vysokým rozparkom aby ste nepôsobili vulgárne
  • Ak sa obrad koná v kostole alebo chráme, je dobré si priniesť šatku alebo niečo elegantné na zakrytie ramien

Odporúčame: Šaty na oslavu. Podľa čoho si správne vybrať?

4. RIFĽOVINA ALEBO DŽÍNSY

Materiál ako rifľovina alebo džínsy, sa absolútne na takýto typ slávnostnej udalosti nehodia.

Aj keď ti bolo povedané, že svadba/hostina bude neformálna, aj napriek tomu, sú džínsy, tričko, šortky či iné ležérne oblečenie maximálne nevkusné. 

Skús siahnuť po materiáloch ako satén alebo šifón.

5. PRIESVITNÝ MATERIÁL

Priesvitné šaty na svadbu či priehľadný materiál je rovnako nevkusný a nevhodný.

Uisti sa preto, že si si šaty dostatočne vyskúšala, pozrela si sa na seba z rôznych uhlov a tiež či šaty naozaj nijak presvitajú. 

Pozri sa na seba vnútri kde je tmavšie svetlo, ale ešte lepšie je prirodzené svetlo.

Odporúčame tiež: Šaty pre svadobnú mamu 2022

6. ŠATY NA SVADBU A ZVIERACIA POTLAČ

Zvieracia potlač patrí tiež do kategórie až „príliš“, pretože takéto šaty sú naozaj nápadné až extravagantné, čo by mohlo vzbudzovať až priveľkú pozornosť.

Ak chcete silou mocou potlač, namiesto zvieracej skúste niečo trochu vhodnejšie, napríklad jemné prúžky, bodky alebo kvety.

7. DIADÉM ALEBO INÉ VLASOVÉ ŠPERKY

Viete čo znamená diadém? 
Diadém je šperk, ktorý sa neprehliada a vzbudzuje obdiv. Väčšinou to je nejaká „kráľovská korunka“.

Takýto šperk je teda vhodný iba pre nevestu a pre nikoho iného. To ale neznamená, že si nemôžeš dať nič do vlasov, skús však siahnuť po menších a menej nápadných šperkoch alebo čelenkách.

8. EXTRAVAGANTNÝ MAKE-UP

Vyhni sa príliš tmavým až čiernym tieňom, dlhej alebo hrubej linke na očiach alebo silnej lícenke. Použi svetlé neutrálne tóny, ktoré zvýraznia tvoje prirodzené črty. Nezabudni tiež na rúž.

Make-up je už viac-menej na tebe samej, ale ak si chceš zvýraniť oči, použi skôr jemnejší rúž a naopak ak chceš mať pery v sýtejších farbách, zvoľ bledšie a neutrálnejšie tiene.

Odporúčame: Najväčší výber spoločenských šiat

9. ŽABKY

Šľapky si odlož na pláž. Ak nechceš celý deň nosiť vysoké podpätky, skús elegantné sandále alebo štýlové nižšie lodičky. 

Takýto typ topánok ako sú šľapky alebo žabky nepatria na svadbu ani popolnici ani nikdy.

Samozrejme, ak sa svadba koná na nezvyčajnom mieste ako pláž alebo záhrada, treba si pozrieť „dress code“ alebo sa informovať u nevesty. Poprípade sa môžeš spýtať aj iných hostí aké šaty či obuv zvolia oni. 

10. PRÍLIŠ VYSOKÉ PODPÄTKY

Nebuď hosťom, ktorý nevie chodiť vo vlastných topánkach. Možno sú vysoké podpätky o niečo zaujímavejšie a budeš sa cítiť lepšie, no pre niektoré ženy to môže byť doslava utrpenie. 

Ak v takýchto topánkach chodiť nevieš, radšej siahni po nižších podpätkoch a určite sa v nich budeš cítiť rovnako krásne. 

Na svadbe sa dá spôsobiť aj iné faux pas ako len výzorom či zle zvolenými šatami. Prečítaj si článok Najhoršie svadobné faux pas: Toto na svadbe určite nerob!

laura barusova happywoman
Laura

Ahoj, volám sa Laura a móda bola významnou súčasťou môjho života už od strednej školy, kde som začala predávať oblečenie cez Facebook a Instagram. Pôvodne to bola len spôsob, ako si zarobiť niečo navyše, no postupne sme založili blog a internetový obchod a začala som to brať vážne ako svoje povolanie.

Zdieľaj
Laura
Laura

Ahoj, volám sa Laura a móda bola významnou súčasťou môjho života už od strednej školy, kde som začala predávať oblečenie cez Facebook a Instagram. Pôvodne to bola len spôsob, ako si zarobiť niečo navyše, no postupne sme založili blog a internetový obchod a začala som to brať vážne ako svoje povolanie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Získajte exkluzívny obsah
Náš newsletter je nabitý darčekmi a tipmy
Naše sociálne siete

Pripojte sa k našej komunite prostredníctvom svojej obľúbenej platformy sociálnych médií

Kontaktujte nás
Chceš nám povedať príbeh? Chcete publikovať? Radi vám pomôžeme.